Hogyan segíthet a gerincsérv tüneteinek enyhítésében a gyógytorna?
A porckorong- vagy gerincsérv ugyanazt az állapotot jelenti. A sérv egy sérülés, deformitás, kitüremkedés. Ha gerincsérvről beszélünk, akkor a csigolyák között lévő zselés anyag felszínre jutását értjük. A kitüremkedés tünetei fájdalmasak lehetnek. A Gyógytornászom bővebben is kitér erre. Először is, fő tünetként jelentkezhet az éles, elviselhetetlen fájdalom. A helye változatos lehet, mert sok esetben egészen távol a gerinctől jelentkezik. A sérv alattomos, mert nagyon sokszor csak egy rossz mozdulat esetén bukkan felszínre.
Fokozatosan alakul ki, azonban elég hozzá egy gerincet érő nagyobb terhelés és a kisugárzó fájdalom már a lábakban és a karokban is érezhetővé válik. A fájdalmon kívül jelentkezhet bizsergés, zsibbadás, reflex kiesés és mozgászavar is. Ezek főleg nyomás alatt mutatkozhatnak meg, amikor az idegek vérellátása akadályba ütközik. Sok embernél reggelente lép fel fájdalom. Az izmok ilyenkor még merevek. Azonban pár óra mozgás után már kellően bemelegednek. Felkelés után javasolt nyújtózkodni, mozogni egy kicsit az ágyban. Ha még ezek után is érezzük a kellemetlenséget, akkor teljes joggal gyanakodhatunk gerincproblémára.
A gerincsérvre létezik megoldás
Ha a sérv nem olyan mértékű elváltozást mutat, amit műteni kell, akkor a gyógytorna jelentheti az egyetlen kezelési módot. A McKenzie terápia egy úgynevezett mechanikai diagnózis terápia. Ez a szakemberek között egy igen széles körben elterjedt módszer, amivel a gerincsérvet hatékonyan tudják kezelni. Viszont nagyon oda kell figyelni, mert csak olyan gyógytornász végezheti, akinek van hozzá jogosultsága.
Ha gerincsérv esetén végzik, akkor meghatározott irányú, ismételt mozgásokat kell végrehajtani, amelyek segítségével az elmozdult porckorongot a helyére lehet illeszteni. Ezáltal is felszabadítva a nyomás alatt lévő idegeket. A McKenzie terápiát 2-3 óránként meg kell ismételni. Ezek nem gyakorlatsorok, hanem inkább egy mozdulatot vagy testtartást jelentő kezelések. Természetesen megfelelő ismétlésszámmal kell elvégezni, különben a módszer mit sem ér.
Mi a gerincsérv utáni állapot következő lépése?
Amint a porckorongból kitüremkedő ideg visszakerül a helyére, utána mindenképpen erősíteni kell a hátizmokat. A tünetek megszűntetése után stabilizálni kell a gerinckörnyéki izmokat. Ezzel megakadályozható, hogy a sérv kiújulhasson. Az erősítés is gyógytornával történik. Ha a gyógytornát valaki becsületesen elvégzi, akkor nem kell attól tartania, hogy a fájdalom és a kellemetlenség újra megjelenik. A gyógytorna mellett, a manuálterápia is eredményesnek számít, amit szintén csak orvos vagy szakképzett gyógytornász végezhet.
Ha a gerincsérv teljesen helyrejött, akkor elkezdhetünk lassan tornázni. A gyakorlatokat fokozatosan illesszük be a mindennapokba. Ne azonnal valamilyen megerőltető, nagy fizikai erőnlétet igénylő sportot válasszunk, hanem törekedjünk a fokozatosságra! Továbbá próbáljunk meg odafigyelni a helyes testtartásra, vagyis ne görnyedjünk és ülés közben is legyen egyenes a gerincünk.