Az alkohol szerepe a gyógyászatban
Kis mértékben orvosság, nagymértékben gyógyszer – tartja a régi közmondás a szeszesitalokról. Nos, egy kis túlzással ugyan, de van némi igazságalapja a fenti szállóigének. Az alkohol nagymértékű fogyasztása ugyan káros is lehet az emberi szervezet számára, azonban a mértékletes italozásnak megvannak a jótékony hatásai. Kutatások is bizonyítják már, hogy egyes italok képesek enyhíteni néhány tűnetet.
Például vérszegénység esetén még az orvosok is ajánlják a betegnek, hogy naponta igyon meg 1-2 deci vörösbort, ami a serkenti a vörösvértestek termelését. Ugyanígy a magas vérnyomás ellen egy kupica pálinkát ajánlanak reggeli előtt. Ugyanakkor közismert tény, hogy az alkohol fertőtlenítő hatással is rendelkezik.
Így külsőleg a sebek tisztítására, belsőleg az emésztőrendszeri fertőzések leküzdésére is használható. Persze elsődleges funkciója nem ez, de ettől függetlenül rengeteg helyen alkalmazzák az alternatív gyógyászatban is. A növényi kivonatok, tinktúrák készítése során is alkoholt használnak oldószerként.